Africa Twin 26.000km Peryodik Bakım

Daha önce e yazmış idim Honda bu noktada çifte standart uyguluyor,

  • Türkiye’de 6 ay veya 6.000km de bir diyor,
  • Avrupa da ise bu 12 ay ve 12.000km de bir peryodik bakım yapılması gerekiyor.

Bugüne kadar kullandığım tüm motorlarda peryodik bakım en fazla 12 ayda bir veya motoruna bağlı km sınırına erişilince yapılırdı.  Hiç 6 ayda bir servis yapılan motorum olmadı,  hard enduro motorlar hariç.  Yani arazide sürekli düşük viteste zorlayarak yol alıyorsanız saatli bakım yapmakta fayda var.  Bir çok hard enduro motor saatli bakıma bu sebeple giriyor.

Africa ile Honda 2 silindir 1.000cc büyük bir motora  yukarıda bahsettiğim Türkiye’ye özgü sınırlamayı getirdi.  Honda yetkililerinden ben mantıklı bir açıklama duymadım okumadım.  Benim konuştuklarımda pek manalı bir açıklama getirmediler konuya.

AT bir enduro motor, eğer ağır şartlarda hard enduro sürer ve (sıcak toz patika çamur) zorlarsanız 6 ayda bir bakım mantıklı olabilir.  Ama ağırlıklı şehir kullanıp kamplı gezilere de ara sıra katılıyorsanız bence 12 ayda bir bakıma sorun yok.

Sonuçta en son bakım 19.000 de yapılmış ve nerede ise 1 yıl olmuş idi.  Motor net olarak 25.699km’ye gelmiş idi.  Olası bir uzun yol gezisi ve enduro sürüş de planda vardı.  Temmuz sıcağında yağı değiştirmek açıkca gözümde büyüdü (daha önceki 19.000 bakımını ben yapmış ve blogda yazmış idim).

Fakat servislerden randevu almak ne mümkün.  Pandemi sonrası normalleşme ile servislerde çok ciddi bir yoğunluk var.  Telefon ile ulaşmak zor, ulaşırsanız 1 hafta sonraya gün alabiliyorsunuz ve buda hafta içi oluyor.31

Baktım olmayacak hep gittiğim Esengül’e sürdüm. Ahmet Ustamıza durumu beyan ettik.  Ali Esengül’de he zaman olduğu gibi serviste. Arı gibi çalışıyorlar. Sağ olsunlar kırmadılar, uğraştıkları Goldwing bitince benim Africa’yı aldılar lifte.  Tabi Ustaların mahareti ve hızı inanılmaz.
Motor DCT yağ filtresi, tapa pulu ve yağ (10/30 Motul) değişti. Ahmet Usta frenler vs kontrol etti, deneme turunu attı. Aldık motoru.
700tl mazlemeler, 100 tl işçilik ile 800TL+KDV işlem tamam.

Her seferinde olduğu gibi servis sonrası motor bir seri bir akıcı.  Eski XT’de DL1000’de öyle idi.

ÖNEMLİ NOT:  Yukarıda izah edilen servis aralığı seçim tamamen kişiseldir.  Tavsiye değil tecrübe paylaşımıdır!  Önemle duyurulur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir