5. Soru Sendromu!

Çocuğunuz var mı?  Varsa muhtemelen okula gidiyordur.  Ve sizde veli toplantılarına gidiyorsunuzdur.  Tabi bunun öncesinde belkide okul tanıtımlarına veya genel toplantılara gittiniz veye gideceksiniz.  Durun size bir kaç ipucu vereyim.

1- Öncelikle okul öncesi çocuklarınız ile bolca vakit geçirin ve bu zamanın kıymetini bilin, tadını çıkarın.  Neden mi?  Hayır çocuk büyüdükçe sizden uzaklaşacağı için değil.  Henüz milli eğitim ile uğraşmak zorunda olmadığınız için.  Bu konuda tecrübelerimi ara başlıklar halinde ilerde belki yazarım.

2- 5. Soruya dikkat
Bu güzel günler biter ve bazılarımız okul arayışına gireriz.  Bu okul tanıtım günlerinde size bir takım sunumlarda bulunurlar (gitmeden Montesori nedir diye bakın, çünkü hep duyacaksınız).  Bu toplantılar müşteriler pardon veliler de sorular sorarlar.  Burada 5. soruya dikkat.  Bu noktada film kopar ve garip sorular başlar (saçma demek daha doğru aslında).  Tabi bu ilk deneyim daha tam durumu anlamazsınız.

Haydi bir okula girer çocuğunuz.  Ara sıra genel toplantılar yapılır okulda.  Gidersiniz tabii. Farklı konularda bilgiler aktarırlar.  Ve gelinir soru cevap faslına.  Hoop 5. soru!

En kötü örneğini ise bir Lise tanıtımında yaşamış idim.  Göreceli başarılı Lise ortaokul son sınıf öğrencilerine tanıtım yapmakta.  Öğretmenler samimi ve sıcak bir ortamda biz 10 kadar veli adayına tanıtım yaptılar. Sorulara geçtik.  Ve o ana dek susan belli ki büyük bir firmada pek önemli pozisyonu olan şahsiyet aldı sazı eline.  Amanda aman.  Soru sormuyor ben ne kadar önemliyim propagandası bir ego patlaması.  Tabi ki 5. kişi idi söz alan :).  Muhterem okulun üniversiteye yerleştirme başarısını sorguluyor ve küçümsüyor. %99 yerleşme sağlayan yurt dışında çok ciddi üniversitelere öğrenci gönderen bir liseyi üstelik.
2 kontra ile adamı geçiştirdik (çünkü öğretmenler şaşkınlık yaşamakta idiler).
Aman 5. soruya dikkat….

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir