2023 Karadeniz Yelken Seyri

1. Gün 30 Ağustos; Kalamış Poyraz
Hazırlıkları takiben öğleden sonra 2 sularında avara olduk.  Boğazda yarış nerde ise bitmiş ve yelkenliler geri dönüyorlardı.  Boğaz ticari gemi trafiğine yarış sebebi ile kapalı idi. Hiç yelkenli olmadığı için yelken açmadan motor seyri ile Poyraz’a vardık.  Limanda günü birlik kalan motorbotlar ve 2 büyük gulet alarga idi.  İskele tarafında balıkçı tekneleri vardı. Sürekli bir giriş çıkış izledik.  30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları sebebi ile havai fişek lazer gösterilerini izledik. Liman soluğan almıyordu ve rüzgarda yoktu.

2. Gün 1 Eylül Şile, Poyrazköy – Şile
Mükellef kahvaltıyı takiben Şile’ye hareket ettik.  Dalgalar karşıdan geliyordu ve pek fazla rüzgâr da yoktu.  Orta hızda motorla Şile’ye vardık.  Şile’de çok büyük ve yeni bir liman var. Pontonlar vs gayet geniş ve ferah.  Pedastallerde konmuş. Ama işletilmiyor.  Bekçi yok.  Limanda çıkan bir tekneden alınan öneri ile sahil güvenliğin yanında yer alan kısma tonoz alarak kıçtan kara bağlandık .  Tonozlar ufak tekneler için yapılmış.  Sahile çok yakınlar.   Buna karşın ponton çok yüksek bordalı teknelere göre inşa edilmiş.  Balıkçı barınağı desem bu sefer pedestaller niye var?  Herhalikarda çok korunaklı bir liman.  Umarım daha yoğu amatör denizciler tarafından kullanılır.  Akşam sahilde Masha restoranda gün batımına karşı akşam yemeği yedik. Deniz Levreği ve mezeler çok nefisti.  Şile merkezden market alışverişi yaptık.  Merkez limana göre oldukça hareketli idi.

3. Gün 2 Eylül Şile – Kerpe
Kerpe’de otel ve işletmeleri olan arkadaşlarımızı ziyaret etmek için sabah avara olduk.  Limandaki bir denizcinin koltuk halatlarını vermesi ile kolaylıkla açıldık.  Fakat liman çıkış ağzında sığlık var dikkat etmek lazım.  Az rüzgarlı bir havada Kerpe’ye vardık. Kerpe limanı içinde bir liman var ama Navision ve chartplotter da pek de görünmüyor. Kerpe koyunun sit alanı olmayan bölgesine alarga demir attık.  Sahilde dostlar ile sohbet ve akşam yemeği yedik.  Gece rüzgar yoktu ama denizden gelen dalgalar sebebi ile epeyi sallandık.

4. Gün 3 Eylül Kerpe – Poyraz , Poyraz – Kalamış  Toplam 70NM seyir yapıldı.
Sabah yağmur serpiştirdi. Sabah kahvaltıyı takiben saat 10:00’da Kerpe’den avara olduk.  Şile’ye doğru güneş açtı.
Karadeniz seyrinde poyraz ve sancak kıçtan gelen dalgalar ile hızlı motor yelken seyri hızlı idik.  Dalgalardan sörf yaparak inmek keyifli oldu.  Ana yelken ve cenovayı her ihtimale karşı tam açmadım.  Hız ortalaması 7,5 knot idi.  Akşam 16:30 gibi Poyraz’a vardık.
Boğazda ise akıntı ile 10 knot üzerinde motor seyri yapıldı.  Boğazda ticari gemi trafiği çok azdı.  Marmara’dan Karadeniz’e doğru 4 gemi saydık.
Akşam 18:00’da Kalamış’a varıldı.