2022 Motorbike Istanbul

Evet 2022 Motorbike fuarı gene CNR’da idi. 2 yıl süren korona krizinden çıkarken yaşanan ekonomik buhran ve kuzeydeki savaşa (Ukrayna Rusya) rağmen ilgi oldukça yoğun idi. Üt kat motosiklet üreticilerine ayrılmış. Al katta ise aksesuar aksam firmaları bulunuyor idi. EMOK olarak gene standımız ile yer aldık ve ziyaretçilerimizi ağırladık.
Cumartesi öğleden sonra fuarı ziyaret edebildim. Kısaca izlenimlerim aşağıda;
Honda, Yamaha, BMW, Ducati, Triumph bu sene pas geçtiler. Bir çok ziyaretçi özellikle ilk 3 firma nerde diye sordular. Neden acaba? Bir yanda ülkede yaşanan ekonomik kriz ve azalan satın alma gücü, diğer yanda otomotiv sektöründe yaşanan chip krizi ve düşen üretim adetleri buna sebep olabilir mi? Honda’nın eğitim konusunda ciddi bir eğitim ile yeni bir eğitim tesisi hazırladığını biliyoruz. Bütçeyi buna ayırmış olabilirler. Peki diğerleri? Bilenler yorum kısmına yazsınlar.
Kawasaki geniş bir ürün gamı ile yer almışlar. Benim dikkatimi çekenler, Versys 1000 ve 650, 900RS ve 650RS. Versys serisi nefis tur motorları. 1000 ve 65o olarak  2 modeli var. 100 sıralı 4 slindir, 650 ise 2 silindir ve oldukça şık. Her 2 makinede standın merkezinde idiler.
Standın arkasında 900RS ve 650RS adeta öksüz kalmışlar. 900 ayarlanabilir süspansiyonları ve nefis ergonomisi ile çok ama çok hoşuma gitti.
Kawasaki standındaki görevlilerin biraz daha müşteri odaklı olmaları gerekiyor. 300.000 lirayı aşan fiyatı olan bir motoru tanıtırken “etiketi okuyun” demek ne kadar mantıklı? Firmalar motorlara ve standlara bütçe ayırıyorlar. Personel seçimine ve eğitimine de bütçe ayırmaları gerek. Gelinen noktada alıcı gidip motoru seçip alıyor gibi bir durum var. Bu durum Kawasaki’ye özel değil bu arada.

 

 

 

 

 

MV Augusta geniş bir standda yer almış. Özellikle 3 silindirli Turismo modeli çok şık. Test etmek lazım ama tura çok uygun atik/Dinamik bir çizgisi var. Motoru üreten ustanın imzası motor blokunda yer alıyor. (yukarıdaki fotoya dikkatle bakın). Bunu da sert bir ikazla görevliden öğrendik. Elinizde stok var mı sorusuna da boş bir cevap aldık.  Müşteriye yukarıdan bakarak nereye kadar?  Ya sabır diyerek devam ettik.

KTM/Husqvarna Spor moto geniş bir ürün gamı ile katılmış. 1290 serisinin her rengi modeli vardı. 160 beygir (?) enduro benim ilgimi çekmediği için 890’lara baktım. Ergonomi olarak güzel makineler. 390 ADV de orada idi. 21′ jant modeli planda yok bilgisin aldım. 690 ise SM olarak vardı. 690 Enduro nerede diye sorunca, görevli arkada Husqvarna FE701 var ona bakın dedi. Eh bakalım dedik. FE701 tek silindir. 150kg den az ve 72 beygir. Dehşet. Tabi bu arada ne ilgilenen var nede buyur diyen. Emin olun herhangi bir AVM’de 250TL değerinde ceket baksam bir satış elemanı yardımcı olurdu. Burada 250.000tl(!) ederinde bir makineden bahsediyoruz….. Yani makine kendini satmaya çalışıyor.  Husqvarna standında yüksekçe bir yerde Norden vardı.  Bu 890 platformunu kullanan yeni bir model.  Yanlış bilmiyor isem bu yıl duyuruldu. Çok şık duruyor.  Genel olarak kaliteli görüntüsü var. Test motoru varsa bakmak lazım.

 

Harley ve Indian 2 ayrı standa ve bolca model ile fuarda idiler. Harley enduro modeli Pan America orada idi. Getirdikleri için tebrik etmek lazım.
Amerika’nın ilk motosiklet üreticisi olduğunu deklare eden Indian da full seri sahalara inmiş. FTR serisi çok ilginç. Normalde iri kıyım chopper/cruiser motorlar üreten Indian burada dinamik bir motor çıkarmış. Beğendim.

Ve Jawa. Su soğutmalı 350cc motorları fuarda idi. Eski çizgisini aynen korumuşlar. 2 model var. Kırmızı olanı eskisinden ayırmak mümkün değil. Dikkatli bakınca su soğutmalı motor ve disk frenler fark ediliyor. Ve Perak tek sele ile çok şık. Uzun yıllardır aramızda olmayan Jawa yeni nesil kullanıcıları yakalayabilir mi? Pazarda ne kadar dayanıklı olacaklar? Göreceğiz, ama bu eski markanın tekrar canlanması ve modern motorlar ile aramıza katılması çok güzel olmuş.

 

 

Aprilia yeni enduro modeli Touaregi 3 farklı renkte getirmiş.  660cc makinesi ile güzel duruyor.  Aprilia Türkiye’de çok satan Pegaso ruhunu yakalamak istemiş.  Motorun oturuşu ergonimisi çok güzel.  Ama fiyatı bana yüksek geldi. Tabi rakipleri ile kıyaslamak gerek.

 

Suzuki nispeten geniş bir ürün gamı ile fuarda idi.  VSTROM 1050 de 300.000TL etiketi ile orada idi.  Yıllarca sorunsuz olarak VSTROM (1000) kullandım.  Suzuki Vstrom’u uzun süre makyajla filan idare etti.  Africa Twin piyasayı ele geçirdikten sonra 1050 ortaya çıktı ve bence çok geç kaldılar.  Suzuki Türkiye son yıllarda Doğan Grubu ile organize olmaya çalışıyor.  Bu iyi haber. Umarım başarılı olurlar.  Suzuki standında başka bir klasik ise SV 65o.  V motorlu makine DL650 ile aynı motoru paylaşıyor.  Ama klasik çizgilere sahip SV650X benim çok hoşuma gitti.

Vespa, bir çok modeli ile fuarda idi. Bana fiyatları da makul geldi bu sefer. Sanırım ellerinde stokta var. Bu önemli zira bir çok model için firmaların elinde pek stok yok. Meraklısına duyurmuş olalım.

Scooter ile devam eder isek Kymco, Peugeot, Lambretta scooter modelleri de dikkatimi çekti. Kovid ile insanların toplu taşımadan uzaklaşması, büyüyen kurye pazarı ile scooter satışları çok iyi gidiyor. Umarım devam eder ve insanlar ekonomik ve pratik olarak ulaşım sorununu eğlenceye çevirirler. Elektrikli motorlardan bahsetmeden bu yazıyı bitirmek doğru olmaz. Bir çok firmanın ürünleri fuarda idi. Li-Ion pil ile 80 ila 150km menzil sunabilen İSOTLAR grubun bünyesindeki motorlar çok ilginç. 150 km menzili olan zincir tahrikli üstelik. Kurye ve paketçilere de dönük bir motor getirmişler. Çok ilginç olabilir. Emisyon değeri sıfır ve ses kirliliği de olmayan bu araçlar ile ekonomik ulaşım/dağıtım mümkün. Eminim seneye daha çok model ve seçenek göreceğiz.

Son olarak Anlaş Lastik fuarda idi.  Capra serisi lastikleri bir çok arkadaşım test etti ve memnun kaldılar.  Halen 2. takımı kullananlar mevcut.  Fuarda gezgin dost Erkin Yeşil’e sponsor olmuşlar.  Ciltli basım yaptıkları “Macera Rotaları” isimli kitabını imzalıyor idi.  Bravo Anlaş’a.

Evet park alanında yüzlerce motosiklet görmek beni çok mutlu etti. Fuarı ziyaret eden genç dinamik nesil ise ayrıca harika. Hepimiz için kazasız bir sezon olsun diyorum.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir