2018 Motobike Istanbul

Fuar her zaman olduğu gibi Yeşilköy’deki Fuar alanında organize edildi.  Cumartesi günü ziyaret ettim.  Üst katta ağırlıklı üretici firmalar altta motosiklet aksesuarı giysi vs de satan firmalar yer almışlardı.
Kawasaki dışındaki büyük üreticilerin hepsi fuarda idi.  En son modellerin çoğunu getirmişler.  İçinde bulunduğumuz ekonomik durum göz önüne alınırsa gene de şanslıyız.
EMOK olarak gene üst orta kısımda idik.  Üyelerimiz ve dostlarımız ile buluştuk. Şimdi hızlı bir fuar turu ile izlenimlerimi paylaşmak isterim.

Honda yeni Goldwing ile yeni Africa Twin ADV modelini getirmiş.  stand çok kalabalık idi.  GW yeni tasarımı bence çok güzel.  Motor hafiflemiş ve güçlenmiş.  Daha iyi bir tur motoru olmuştur.  Ön amortisörlerde sürpriz bir değişiklik var.  Fiyatı ise oldukça yüksek.  Farklı sürümlerini bu tür motor severler değerlendirmeli.
Yeni Africa Twin daha büyük bir depo (24,2 lt) ve gösterge (full dijital) sunuyor.  O kadar büyük depoya gerek var mı?  Benim yok mesela (normal depo 18,8lt).  Boş ağırlık olarak da 10kg daha fazla standart Africa’ya göre.   Ama Mavi Beyaz rengi çok güzel.  Hani sırf o renk için de alınabilir. Bunun yanında Africa fuarda en iyi fiyat performans oranına sahip olan Enduro motoru.

BMW yeni F850’yi fuara getirmiş.  Motor 95HP gücünde, dolu ağırlık (tam dolu depo ile) 229kg.   Yeni amortisörler ve göstergeleri ile çok şık olmuş.  (Benim eski kasa F800GS 85 Beygir ve dolu ağırlık 215kg idi). 18.000EU’dan başlayan liste fiyatı ise çok yüksek.
Burada bir parantez açalım.  Enduro motoru nerede kullanacağınız önemli.  F800 hafifliği ve seri motoru ile sert toprak patikalarda offroad’da rakiplerine göre çok başarılı idi.  Oldukça da az yakıyordu. Ama deposunun 14 litre olması özellikle ana yollardan uzaklaşınca endişe ettiriyor idi.  Yeni f850’de yakıt deposu çok az 1 litre büyürken ağırlık 10kg artmış.

KTM, full seri fuarda idi. 1290 serisi dolu ağırlığı (23kg yakıt ile) 250kg, motor ise 160HP!!!  Önümüzde çok ama çok ciddi güçlü bir enduro var.  Bu gücü offorad’da kullanabilmek için mutlaka eğitim alınmalı ve spor yapılmalı.  Fiyat performans olarak söyleyebileceğim bu gücü kullanabilecek bilgi ve beceriniz varsa zaten pek rakibi olduğunu zannetmiyorum.  Asfalt zeminde otobanda gaz açmak değil bahsettiğim,  toprakda çamurda bu gücü kullanabilmek önemli olan.  Spor moto diğer tek silindirli safkanları da sergiliyordu.  Yalnız 690’ı göremedim. Euro4 uyumlu olmadığı için gelmiyor diye bir duyum aldım.

Husqvarna da fuarda idi.  Yeni 701 çok güzel.  Hafif ve güçlü. 700cc, 145kg, ve 74HP gibi bir güçten bahsediliyor!!  Eğer yolunuz Moğolistan ise işte bu lazım.  200kg+ motorlar ile o yollar çok zor.  Amortisörleri, şasisi çok kaliteli.  Motor çok yüksek.  Ve Çok güçlü.  Bence tek sıkıntı ise fiyatı! O günkü kur ile 60.000TL çok yüksek bir rakkam.

mt25 fuar

Fuarda Yamaha standında 09 ve 07 şasisi üzerine sunulan naked, touring ve retro modeller çok ilgi çekiyorlardı.  Super Tenere de orada idi, MT10’da.  Ama benim dikkatimi arkada duran bir motor çekti.  MT25 şasisi üzerine yapılmış bir cafe racer.  Bunu Avrupa’dan mı getirdiniz soruma deneyimli Yamaha Eğitmeni Metehan gülerek gel seni tasarımcısı arkadaşlar ile tanıştırayım dedi.  Evet iki TÜRK kardeş nefis iş çıkarmışlar.  Amaçları bu parçaları standart hale getirip tüm dünyaya satmak.  Motorda dikkati çeken özellikler özel imalat aluminyum benzin deposu, güçlü frenler, nefis deri sele, genel ahenk ve renk uyumu. Kendilerini tebrik ediyorum. Bunker Motorccyles firmasının web sitesinde diğer detayları bulacaksınız.

Ducati standında da GB Motor tarafından modifiye edilen 2 farklı scrambler dikkati çekiyordu.  Çok özenli ve güzel bir çalışma çıkarmışlar.  Bu motora standında yer veren Korlas’ı tebrik ederim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir