2014 Euroasya Motosiklet Fuarı -1

Bu sene Peşembe yani açıldığı gün fuarı gezdim.   Sanırım yıllardır ilk kez bunu yapıyorum ve şiddetle tavsiye ederim. Cumartesi günü yaşanan mahşeri kalabalık yoktu, standlarda bilgi almak daha kolaydı.

Fuar güzel organize olmuş. Üst katta ana markalar, altta satışta yapılan standlar ve yan tarafta akrobasi yapılan kapalı alan güzel konumlanmış.  Aşağı kata iniş ve çıkışları izdihamı engellemek için ayırmışlar iyi de olmuş.

Evet çok kalabalık değildi, ama hafta arası ilk gün olmasına rağmen sürekli artan bir kalabalık söz konusu idi. Daha çok ilgimi çeken standları arkadaşlar ile gezdim.  İşte kısa izlenimlerim;

Korlas Ducati Triumph ve MV Agusta son derece zengin motosiklet çeşitleri ile orada idiler.  Ducati’yi pas geçip Triumph’a baktık.  Firma ciddi bir atılım içinde ve modelleri ile iddialı.  3 silindirli makinelerin marifetlerini diğer firmalarda (Yamaha, MV Augusta) ürünleri ile takdir ediyorlar.  Tiger 800 ve 1200 çok güzel motorlar.  Haki renkli 1200 en göz alıcı olandı.  1 tane Trophy vardı, ön cam kazaya kurban gitmiş. BMWR1200RT’nin ciddi rakibi fiyatı ise daha ucuz.  Scrambler nefis aksesuarları (egzos kamuflaj renkler far vs) hep göz alıcı.  Benim gördüğüm (ve ilgilendiğim) speed triple tek eksikti.

MV agusta ise naked ve race modelleri ile ayrı ve müstesna bir kısımda idi.  Yalnız yeni çıkardıkları 3 silindirli Turismo Veloce isimli tur makineleri yoktu.  Detayları için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.
MV Agusta Turismo Veloce

Yamaha, bir çok modelini yenilemiş ve üşenmeyip fuara da getirmiş. Kimler yoktu ki; MT09, MT07, yenilenmiş Super Tenere ve FJR1300ABS en öne çıkanlar.  MT09 hakkında daha öncede yazmıştım.  Rizoma elcikler, ufak rüzgarlık ve 25.400TL (Aksesuarsız) fiyatı ile bu sene çok iş yapar. Niyetiniz varsa elinizi çabuk tutun.

Yada durun ve okumaya devam edin; MT07, 2 silindirli 75HP, 180kg ağırlığı ile oldukça başarılı.  Yakında test edebilmeyi ümit ediyorum.  Eğer MT09’un verdiği güce ihtiyacınız yoksa iyi bir seçim olabilir.  Fiyatı ABS’li olan model için 19.500TL.

Eğer Naked değil daha bir yol yapan motor istiyorsanız 2 model daha var ve bunlardan ilki yenilenen SuperTenere.  Amortisörler elektronik ayarlı olmuş,  göstergelerin yerini komple digital bir display almış, gücü de biraz artmış.  Daha önce test edip yazmış idim.  Ergonomisi çok iyi, motora hakimsiniz ve uzun yola hazırsınız.  Fiyatı 3 yıl öncesine göre biraz artmış. Normali 44.500, E versiyonu ise 47.500.    Uzun süreli kullanacağınız ve uzun yola gideceğiniz arada bozuk yolda yapacağınız şaftlı ve kaliteli bir makine düşünüyorsanız ST1200 çok iyi bir seçim.

Burada bir parantez açalım,  eğer rota daha bozuk yollar ise ve hafif motor olsun diyorsanız 22.000TL (ABS li 23.400) Tenere 660’a mutlaka bakın.  Büyük deposu tam dolu iken 208kg ağırlığı olan motoru daha önce kullanıp yazmış idim. Aslında şehir için hafif ve atak olması avantaj. XT660 ile aynı motoru kullanıyor ve yedek parça sorunu olacağını da zannetmiyorum.  Alternatifi olan KTM690 kadar hard enduro değil.  Ama fiyatı çok makul ve daha sağlam bir makinesi var.  Bence solo gezen, şehir içi de kullanan seçtiği rotalar daha bozuk olan motorizeler için hesaplı seçim bu.

Şimdi burada duralım.  Standın en sağ tarafında arkada FJR1300’e dikkatinizi çekmek istiyorum.  Bir sürü özelliği ve 4 silindirli canavar bir motoru olan FJR1300ABS 52.000TL gibi bence çok rekabetçi bir rakamla satılıyor.  Mesela artçı ile uzun bir Avrupa turu için bu ideal bir makine.  Asla tecrübesiz kullanıcılar için değil.  146 Beygir gücünde, tam dolu 292 kg olan kıtalar arası balistik bir füzeden bahsediyoruz.  Alınıp uzun yıllar zevkle binilecek problemsiz keyifli bir motor.  Kullanan arkadaşlarımdan hep övgü duyduğum FJR ağırlıkla otoban asfalt kullanım için tasarlanmış (gerçi Bolu Yedigöllere çamurlu yollarda giden tanıdığım da var).  Bence olgun ve kıymetini bilen uzun yol yapmaya zamanı (ve parası) olan sürücüler için tasarlanmış.

Arada Diversion ve Phaser’larda görücüye çıkmışlardı. Bir tek Vmax’i göremedim.  Tabi bir çok Scooter’da orada idi.

Yamaha dersine çok iyi çalışmış ve bizlere bir çok modelini getirip sunmak için olanaklarını zorlamış.  Eminim bu onlara ticari başarı olarak geri dönecektir.

Bugünlük bu kadar, Honda, KTM ve Suzuki izlenimleri ise az sonra.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir