2013 Eurasia Motosiklet Fuarı kısa izlenimler

Bu seneki fuara çok az zaman ayırabildim.
EMOK standı ile fuarda üst katta yerini aldı.  Üyeler ve dostların uğrak noktası idik.

Borusan Motor standındaki su soğutmalı yeni GS’e çok yoğun ilgi vardı.  O kadar ziyaretçinin üstüne sürekli tırmandığı motor kırılmazsa, sağlamlığı ile kendini ispat eder.  Tabi Borusan standına beni çeken ise  Husqvarna idi.  Nuda 900 normal ve R versiyonu ile orada idiler.   Ergonomisi, tasarımı nefis. Asfalt virajlı yollar, şehir içi kullanımda nefis olmalı.  Ama esas sürpriz, TE 449 idi.  Safkan enduro dediğimiz sınıfta 100 kg civarı.  Motor üst kapağı kırmızı! Benzin deposunu selenin arkasından dolduruyorsunuz.  Çok hoşuma gitti.
Honda’nın bu sene fuar ile piyasaya sürdüğü yeni CRF 250L mutedil mülayim har enduro izlenimi verdi.  Neden daha önce getirmediler diye sordum kendime.  Beklentiler kapsamında yıllarca hizmet verecek bir motor.  Özellikle hem offroad hemde şehir içi kullanım için uygun.  Bu sınıfta Kawasaki KLX250’ye bir rakip geldi diyebiliriz.  Kawasaki kağıt üzerinde 6kg hafif ve 1 beygir daha az güçlü.  Her iki motorda 6 vitesli. Detaylar aşağıdaki linklerde;  
YamahaWR250 30 beygir  gücü ile öne çıkıyor.  Dolu ağırlığı her yukaırdaki iki motordan da hafif. Arka amortisör tipi hoşuma gitmedi. Test etmek lazım.  Ama Japonların alternatif sunmaları biz biniciler için iyi.  
Arada çeşit olsun diye FZ8’e baktım.  Güzel mat gri bir renk, anodize didon (parlak krom değil!),  güzel bir sele kaplaması ile beni davet ediverdi. Hop oturdum, çok ufak değil, 4 silindir derken gözüm jantlara ilişti.  Jantın rengi MOR, lahavle deyip iniverdim.  Japon firmaları endüstriyel tasarımcı olarak neyi kullanıyorlar acaba?  Bu motoru alacak olsam mutlaka jantların rengini değiştirirdim.
KTM 1190 150 beygir gücü ile normal ve R modeli ile orada idi.  GS kadar olmasa da ilgi çekiyordu.  Spormoto Selçuk Bektaş bilgi aktarmakla meşguldü, çok konuşamadık.  
Ön teker 19 ve 21 seçenekleri var.    Bu kadar yüksek güç hata affetmeyebilir.  Sanki ileri enduro sürücüleri için daha uygun bir makine gibi geldi.
Ducati’ye zaman kalmadı bakamadım, geçtik, Suzuki’yi de vakit ayıramadım.  Yalnız bu tasarım konusunda onlarında çalışması lazım.   Teknik mükemmeliyet, ergonomi, tasarım yahu amma çok şey istiyoruz öyle değil mi?
Gelelim alt kattaki süprize, ufak köşede bir standa biz endurocuları ilgilendiren bir firma var.
Firma sahibi enduro kullanıcısı Baran aradığı ürünleri Türkiye’de bulamayınca firma kurup distribütörlükleri almış. 
KLİM:  son derece kaliteli enduro giysileri üretir.  Ben 4 yıldır aldığım pantalondan çok memnunum. 
Giantloop:  Softcase konusunda çok orijinal bir çözümdür.  Özellikle toprak ağırlıklı sürüşlerde (Karadeniz yaylalar) çok iş görür. Bu tür sürüşlerde her tür hard case sorun çıkarır.
Rotopax:  Hacmi maximum kullanan benzin taşıma çözümleri  (İçecek sıvılar için olanı da var J ).
Ağırlıklı offorad kullanıyor RA organizasyonlarına, katılıyor, Karadeniz yaylalarını her sene ziyaret ediyor iseniz bu ürünler size hitap edebilir.
Alt Katta,  Sherco’da vardı,  zaman dar olduğu için bakamadım.    Husaberg’i bu sene göremedim.
Triumph gene fuarda yoktu! Yanlış bir karar.  Sanırım pazarda azınlık oyuncu olmayı iyice kabullendiler.
Kawasaki bisiklet olarak vardı!  Motosiklet yoktu.  Versys 1000’i göremedik (Dış basında bu model çok güzel yorumlar alıyor).  250 sınıfındaki enduro ürünlerini sergilemeleri eminim müşteri olarak onlara fayda sağlardı.  Diğer Japon rakipleri bu boşluğu hızla dolduracaklardır diye düşünüyorum 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir