Yolun Açtığı Kapılar, Sibirya ve Şamanizm

sibirya-ve-samanizm

Tulga Ozan Turizm sektöründe profesyonel. 150’den fazla ülke 1.200’den fazla şehirde bulunmuş.  Seyahatler organize etmiş.

Ama bu kitabın konusu bu geziler değil. Taylan Kızılöz isimli arkadaşı ile Sibirya’ya yaptıkları ve Şamanizmi araştırdıkları bir seyahat.  Rusça bilmiyorlar, ve Rusya’da gittikleri uzak coğrafyada çok az kişi İngilizce biliyor.  Araya sora o bölgenin çok önemli şahsiyetleri ile tanışıyor ve bir çok Şaman ayinine katılıyorlar.  Bir kısmı onları derinden etkiliyor.  Bir kısmı ise turistlere dönük temaşa olarak değerlendiriyorlar.
Buyurun kısa bir youtube görseli.
Enteresan olan Türk boylarının yöredeki yaşamı.  Altaylar bölgesinde Türkçe anlaşabiliyorlar.  Ve o yöredeki Türkleri esasında göçebe değil ormanlarda yerleşik düzende yaşadıklarını öğreniyorlar.  Yörede yer alan binlerce yıllık petrogliflerde (taşlara yapılan resimler yazıtlar) Türk boylarının bölgedeki tarihi var.

Kitabın son kısmında “Yolun öğrettikleri” kısmında alışageldiğimiz hayatın dışında çok farklı yaşamların olduğunu anlatıyor Tulga.
“Sonsöz” kısmında ise büyük şehir hayatına, unuttuklarınıza ve vazgeçtiklerinize dair eleştiriler var.  Mankurt olmayın diyor yazar.  Çözüm önerisi ise basit, seyahat edin farklı kültürleri tanıyın!

Aslında 15 sayfa civarında olan son 2 kısım için bu kitap okunabilir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s