Road Gets Better From Here

Adrian Scott’un gezi notlarını derlediği kitabın adı “Road gets better from here”, yani “Bundan sonra yol daha iyi”….

Motorize gezginlerin kötü bir güzergahtan sonra duymak istedikleri en güzel kelimeler bunlar. Yanlız Sibirya’da kemik yolunda (Road of Bones) seyahat ediyorsanız durum biraz farklı. Kısaca yol hiç düzelmiyor ve macera devam ediyor.

Motosikletini, Avustralya’dan uçağa yükleyen Adrian, nefis bir tur yapıp Istanbul’a varıyor. Ve yazın geçit vermeyen Sibirya’yı da tek başına aşıyor. Arada kamyon desteğ var ama tek başına arkasında destek olmadan yapılan bu seyahati takdir etmek lazım. Meraklıları bilirler Long way Round’a gezginler bunu 2 motor ve back-up vastası ile denediler.

Rusya’da inanılmaz bir misafirperverlikle karşılayor. Çadırını bir kez kurabiliyor. Tek şikayeti ısrarla sunulan yemeklerin miktarı. Evsahipleri sürekli yemesi konusunda ısrar ediyorlar, nede olsa o bir misafir ve burası orta asya!

Çin’de mucizevi şekilde debriyajını tamir ettiriyor. Özbekistan’da tarih yerleri birlikte geziyoruz. İran, onu beklemediği kadar şaşırtıyor. Türkiye’de Giresun üzerinden Istanbul’a varıyor, Karadeniz’i ve yeşil doğayı da okuyoruz.

Sponsor desteği, ticari kaygı olmadan yapılan bir gezi. Yazar gezeceği yerler hakkında bilgi sahibi ve azda olsa Rusça konuşabiliyor. Ama motosiklete binme konusunda tecrübesiz. Bu macera onun için hızlandırılmış bir kurs oluyor. Seyahatin başında geçirdiği kaza nerede ise maceranın sonu oluyor.

Yazarın sitesi ekte. Kitabını tavsiye ederim.
http://www.users.bigpond.net.au/AdrianScott

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s